JDubs Racing
Pur-Speed 16" EKO 350W 36V 5.2ah
Pur-Speed 16" EKO 350W 36V 5.2ah
4.83 / 5.0
(6) 6 total reviews
Couldn't load pickup availability
Unleash the Fun with the Pῡr-Speed 16" Eko Bike for Kids!
Step up the game from their beginner bikes. The Pῡr-Speed 16" Eko Bike for Kids is not just another e-bike; it's an adventure waiting to happen!
Key Features
- High Torque Motor: Geared 350w motor for the young thrill-seeker.
- Long-lasting Battery: 36v battery for longer, more exciting rides.
- Superior Brakes: Front and rear disc brakes for ultimate safety.
- Built to Last: High-quality components for endless adventures.
Motor and Controller Details:
Motor: The Pῡr-Speed 16" Ēko is equipped with a Geared 350w motor, providing enhanced power and performance for an exciting riding experience.
Controller: Featuring a time tested 20A controller, this bike ensures precise control over the motor, delivering a seamless and enjoyable ride.
Battery Details
Battery: Powered by a reliable 36v/5.2 Ah battery, the Pῡr-Speed 16" Eko offers extended ride times and consistent performance.
Charger: With a HQ 2A charger, the battery recharges quickly and efficiently, minimizing downtime between adventures.
Frame and Suspension Details
Robust Build: The 16" Ēko features high strength steel forks, front and rear Disc brakes, and both solid mount composite pegs and black, aluminum Motocross footpegs.
Other Details:
Wheel Size: The Pῡr-Speed 16" Eko is equipped with 16” wheels, striking the perfect balance between stability and maneuverability for young riders.
Weight: Weighing in at 31 lbs., this bike maintains a lightweight design, making it easy for your child to handle and promoting confidence and control.
Full Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| WHEEL SIZE | 16” |
| MOTOR | Geared 350w |
| BATTERY | 36v/5.2Ah |
| CHARGER | HQ 2A |
| CONTROLLER | 20A |
| HANDLEBAR | Aluminum 580mm W/100mm Rise |
| FRONT FORK TYPE | Standard Steel Forks |
| BAR CLAMP | Forged |
| FOOTPEGS | Composite Diamond, Solid Mount Footpegs and MX pegs |
| BRAKE LEVER | Standard Levers (Black) |
| FRONT BRAKE | Standard Caliper- Disc |
| REAR BRAKE | Standard Caliper- Disc |
| SEAT HEIGHT | 17-3/4” To 20-3/4” |
| SEAT TYPE | Black Sport Seat With Center Comfort Zone |
| SEAT POST | Adjustable Post With Quick Adjust Lever |
| KICK STAND | Non-Adjustable Steel (Black) |
| FRAME COLORS | Black, White, Grey |
| AVAILABLE GRAPHICS COLORS | Red, Blue, Green, Pink, Orange, Yellow, Purple |
| NET WEIGHT | 31.0 Lbs |
| MSRP: $ | $849.00 |
| SHIPPING DIMENSIONS | 43x9x21 (41 Lbs.) |
Share
Let customers speak for us
from 205 reviewsThe bar and headset are awesome only thing is the throttle assembly. I couldnt tighten it down enough to lock it in place without making the whole throttle assembly move. If I tighten it down enough to make it not move the throttle sticks.
This little bike rips, removed all the restrictions and softened the rear shock, my boy loves it.Breaks are super easy to use also.
We have 16” xrt that my kids absoulutely rip. Any problems at all and jdubsracing is there to help. I recommend them to everyone.
Always willing to help out with no problem at all...
Good people great customer service
Daughter loves her new xrt moto viper pro-x 16". It is a huge upgrade from her Kawasaki electrode.
Worked like it should.
Excellent customer service, Jdubs diagnosed our issue over instagram and provided fast shipping. Bike works great now.
Fast shipping, great price and great communication. Good people.
Put these bars on my stacyc 12 inch with the new 19mm throttle and the grandkids love it!
Fast delivery... Easily installed and worked as should!!!
These foot pegs are well worth the money! They are very high quality, easy to install, and much better than the stock pegs that come on the stacyc. Thanks JDubs!!
Couldn’t be happier with the pur speed eko 16 for my now 4 year old. Jubs was awesome answering every question I had and even offers military discount.
Fast shipping, bike rips!!!
nice bike !!
Our sons first electric bike and he is loving it great price and seems well put together
We upgraded our son from stayc to purspeed and won’t look back !
Hi Jason! Awesome! We are so happy to hear that you and your son are enjoying the Pur-Speed 16 EKO! Thank you for choosing JDubs Racing and here's to many more enjoyable rides with your Pur-Speed! Have a great day and thanks for the review!

Couldn’t be happier with the pur speed eko 16 for my now 4 year old. Jubs was awesome answering every question I had and even offers military discount.
Fast shipping, bike rips!!!
nice bike !!
Our sons first electric bike and he is loving it great price and seems well put together
We upgraded our son from stayc to purspeed and won’t look back !
Hi Jason! Awesome! We are so happy to hear that you and your son are enjoying the Pur-Speed 16 EKO! Thank you for choosing JDubs Racing and here's to many more enjoyable rides with your Pur-Speed! Have a great day and thanks for the review!
Subscribe to our emails
Be the first to know about new collections and exclusive offers.