JDubs Racing
XRT Moto 16" VIPER PRO 36V 350W
XRT Moto 16" VIPER PRO 36V 350W
5.0 / 5.0
(2) 2 total reviews
Couldn't load pickup availability
Now Introducing, From the Factory that produced, Thumpstar TSE16, 2022 XRT Moto Pro, 2023 Orion RXBE16, and the Pur-Speed 16 EKO and Xtreme, The XRT MOTO 16" VIPER PRO!
Why Your Kiddo Will Love This!
Your child's first bike ride is a rite of passage, but who says it has to be on a conventional bike? With the XRT Moto 16" Viper Electric Balance Bike, it's more than just a ride—it's an adventure! This economical model is the perfect bike to get your little one started. These bikes are fully upgraded later from batteries, forks, brake kits, and much more, the sky’s the limit!
Key Features
- Extended Battery Life: Enjoy prolonged rides with our high-performance built-in batteries!
- High-Torque Motor: Conquer uphill climbs effortlessly with our powerful performance motor!
- Kid-Friendly Design: Adjustable seat and small-hand-friendly levers for a comfortable and accessible ride.
- Quality Components: Only the best for your young rider!
- Eco-Friendly: Because we care about the planet as much as you do.
Motor and Controller Details:
Motor: The 16" Viper Balance Bike is equipped with a powerful Geared 350w motor, ensuring a smooth and efficient ride for your child.
Safety: The bike features a 20A soft-start controller and KICK START MODE is Optional, ensuring no sudden or unexpected starts to intimidate your young rider.
Battery Details
Battery: The bike is powered by a reliable 36v/5.2Ah battery. Upgradable up to 52V.
Charger: With an HQ 2A charger, the battery recharges quickly and efficiently, minimizing downtime between adventures.
Frame and Suspension Details
Handlebar: The 16" Viper features an Aluminum handlebar measuring 580mm in width with a 100mm rise for easy reach on the little ones. It is designed for easy gripping and control, providing a comfortable riding experience for your child.
Front Fork Type: The bike is equipped with a standard rigid fork equipped with front brake mounting bracket for optional added front brake.
Other Details:
Wheel Size: The bike features 16” wheels, providing a perfect balance between stability and maneuverability for young riders. Front wheel is disc ready for easy add on.
Weight: Weighing in at 34 lbs, the Viper PRO is lightweight and easy for your child to handle, promoting confidence and control.
Full Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| WHEEL SIZE | 16” |
| MOTOR | Geared 350w High Torque |
| BATTERY | 36v/5.2Ah |
| CHARGER | HQ 2A |
| CONTROLLER | 20A |
| HANDLEBAR | Aluminum 580mm W/100mm Rise |
| FRONT FORK TYPE | Rigid |
| BAR CLAMP | Forged |
| FOOTPEGS | Plastic Direct Fit Pegs |
| BRAKE LEVER | Plastic |
| FRONT BRAKE | Standard Cable Caliper with 160mm Disc |
| REAR BRAKE | Standard Cable Caliper with 160mm Disc |
| SEAT HEIGHT | 17-3/4” To 20-3/4” |
| SEAT TYPE | All Black Sport Seat |
| SEAT POST | Adjustable Post with Quick Release Lever |
| KICK STAND | Standard (Black) |
| FRAME COLORS | Black, White |
| AVAILABLE GRAPHICS COLORS | Red, Blue, Green, Pink, Orange, Gold |
| NET WEIGHT | 34 Lbs |
| MSRP: $ | $799 |
| SHIPPING DIMENSIONS | 43x9x21 (41 Lbs.) |
Share
Let customers speak for us
from 205 reviewsThe bar and headset are awesome only thing is the throttle assembly. I couldnt tighten it down enough to lock it in place without making the whole throttle assembly move. If I tighten it down enough to make it not move the throttle sticks.
This little bike rips, removed all the restrictions and softened the rear shock, my boy loves it.Breaks are super easy to use also.
We have 16” xrt that my kids absoulutely rip. Any problems at all and jdubsracing is there to help. I recommend them to everyone.
Always willing to help out with no problem at all...
Good people great customer service
Daughter loves her new xrt moto viper pro-x 16". It is a huge upgrade from her Kawasaki electrode.
Worked like it should.
Excellent customer service, Jdubs diagnosed our issue over instagram and provided fast shipping. Bike works great now.
Fast shipping, great price and great communication. Good people.
Put these bars on my stacyc 12 inch with the new 19mm throttle and the grandkids love it!
Fast delivery... Easily installed and worked as should!!!
These foot pegs are well worth the money! They are very high quality, easy to install, and much better than the stock pegs that come on the stacyc. Thanks JDubs!!

Subscribe to our emails
Be the first to know about new collections and exclusive offers.